דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר ימין
בר ימין
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על ביקורים וטקסים
ביקורים וטקסים

ביקורים וטקסים

עצור
פורסם המאמר מיהו החייט ?
המאמר נכתב ע"י אל"מ (דימ') דניאל רוזן, סיפור 'החייט' ממחיש את בעיית הטיפול של שירותי המודיעין הבריטיים בתעבורה של ה'הגנה' והסוכנות היהודית, במהלך מלחמת העולם ובתקופה מתום מלחמת העולם עד הקמת מדינת ישראל.
פורסם המאמר - סתְִרוֹ כּגִּלוּיוֹ: הסתרת תשדורות טקטיות בצה"ל באמצעות קודים
נכתב ע"י אל"מ (דימ') דניאל רוזן, המאמר מתאר את הסתרת התשדורות הטקטיות בצה"ל באמצעות קודים, מהקמת צה"ל בשנת 1948 ועד להפסקת השימוש בקודים להסתרת דיבור.
פורסמו שלושה מסמכים מקוריים שהובאו לפרסום ע"י אל"מ (דימ') דניאל רוזן
ביטחון קשר - 1951, הוראות תפעול קשר - 1951, דו"ח על מצב הקשר בצה"ל - מאי 1950, מיהו החייט ? - הטיפול של שירותי המודיעין הבריטי בתעבורה של ההגנה והסוכנות היהודית.
פורסם המאמר הקשר במבצע "עובדה"
נכתב ע"י אל"מ (דימ') דניאל רוזן, המאמר מתאר את המהלכים העיקריים בקרב לכיבוש העיר אילת ואת הקשר במבצע.
פורסם המאמר תעלומת כ"ד יורדי הסירה - הקשר האחרון, יולי 2019
נכתב ע"י אל"מ (דימ') דניאל רוזן, יולי 2019, המאמר מנתח את היבטי הקשר האלחוטי במבצע זה והשלכותיו על הבנת גורל כ"ד יורדי הסירה.
פורסם תוכן העיניינים של החוברות קשר ואלקטרוניקה, כרכים א' - יד'
ניתן לקרוא את חוברות הקשר והאלקטרוניקה הנ"ל במרמ"ק, באתר ההנצחה והמורשת של חיל הקשר והתקשוב ביהוד.
אוסף מפתחות המורס של אמנון בר-גיורא ז"ל
אמנון בר-גיורא ז"ל, שהיה חובב רדיו נלהב, אסף מפתחות מורס. עם פטירתו תרמה משפחתו את האוסף לעמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב. האוסף מוצג באתר ההנצחה ביהוד. חוברת זו מתארת את הפריטים השונים באוסף זה. חוברת זו נכתבה ע"י אל"מ (דימ') דניאל רוזן, דצמבר 2016
פורסם הספר התקשורת בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי : דואר, מברקה, טלפון ורדיו
אל"מ (דימ') דניאל רוזן, התקשורת בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי : דואר, מברקה, טלפון ורדיו, העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, התשע"ט - 2019. השקת הספר תתקיים במסגרת אירוע מועדון ותיקי ובוגרי חי"ק בתאריך 13.6.19 בשעה 18:30 באתר ההנצחה לחללי חיל הקשר והתקשוב ביהוד
היום לפני...... מצגות ממפגשי ותיקי חי"ק שהוכנו והוצגו ע"י אל"מ (דימ') ד"ר יעקב בעל־שם (יב"ש)
*המברק שהכריע - הקרב על מנזר סן־סימון בקטמון *בנימין (רבי) אלחנן - דור אחרון לשעבוד וראשון לגאולה *מפקדת קצין קשר ראשי במחנה שרונה *הירחון "קשר ואלקטרוניקה" *סא"ל (מיל') גבי שריג ז"ל - היסטוריון חיל הקשר *מונחי קשר ואלקטרוניקה בלשון העברית
בקטגורית מורשת נפתח מדור חדש - סיפורים אישיים
את המדור מוביל אל"מ (מיל') ישראל נחזץ, בו יפורסמו סיפורים אישיים של יוצאי החיל לדורותיהם
עבודות צוערים בנושא מורשת חי"ק
ניתן לעיין בכל 102 עבודות הצוערים במרכז מורשת קשר (מרמ"ק) בעמותה, ובצהלנט (בהתאם למצוין בטבלה).
לוח אירועים וביקורים בעמותה
עודכן בתאריך 10/10/2019 מוזמנים לצפות ולהתעדכן
דלג על Banners
Banners
הצטרפות לעמותה
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

התחרות השנתית של מערך ההגנה בסייבר

דם, קודים ודמעות: אליפות הסייבר הצה"לית התקיימה אתמול לראשונה

21 קבוצות מכלל זרועות צה"ל, יחד עם חברת החשמל ובנק ישראל, התחרו ביניהן מי יתחקה אחר תוקף קיברנטי אלמוני; "כדי להגן טוב צריך להבין איך התוקף חושב"

הכוחות הוקפצו ב-9 בבוקר. תרחיש יום הדין: אחת מחברות הקפה הגדולות במשק איבדה את המתכון הסודי שלה לקפה עם טעם מנצח. נחושים לסייע, התייצבו מגני הסייבר מול עמדות המחשב במטרה לגלות מי הדליף את המתכון, אולם הם נתקלים בחוסר שיתוף פעולה מצד החברה. כעת אין להם בררה: הם חייבים לפרוץ למחשבי החברה, להתחקות אחר דרכו של התוקף ולגלות את הפרצה בגדר הקיברנטית דרכה הודלף המתכון. תרחיש זה תורגל באליפות הסייבר הצה"לית הראשונה, טורניר I-Defense, שהתקיים אתמול (ד') באתר ההנצחה של חיל התקשוב ביהוד. חיילי מערך ההגנה בסייבר מכלל זרועות צה"ל – חיל האוויר, הים, המודיעין ואגף התקשוב – התחלקו ל-21 קבוצות והתחרו ביניהם: מי תהיה הקבוצה הראשונה שתצליח למצוא את התוקף הממוחשב ולהבין מהן החולשות הקיברנטיות של חברת הקפה. התחרות ידעה גם נציגות אזרחית, עם קבוצות מגני סייבר מחברת החשמל ובנק ישראל. "איום הסייבר בשנים האחרונות מאיים על כולם: הן המגזר האזרחי והן המגזר הבטחוני", אמר מפקד חיל הקשר והתקשוב, תא"ל אייל זלינגר, בביקורו בתחרות. "אנחנו יותר ויותר מבינים מה תקיפה בסייבר יכולה לעשות למערכת, ולפעמים הנזק עולה בהרבה על זה של תקיפה קינטית". 

"המשתתפים נדרשים לחשוב ולפעול כתוקפים בתחרות הזאת", מספרת סא"ל מ', רע"ן מבצעים במחלקת ההגנה בסייבר, שיזמה את התחרות. "אנחנו משיגים את זה בכך שבהכשרה שלהם הם לומדים איך התוקפים חושבים ופועלים, ואנחנו מתרגלים אותם מול תרחישי תקיפה קיברנטיים. אנחנו שואפים להפוך את התחרות הזו לאירוע שנתי קבוע".

 לאחר 6 שעות של דם, יזע ודמעות מול מסכי המחשב, הוכרזה הקבוצה המנצחת: קבוצת 'Hackademy', המורכבת ממפקדי קורס 'מגן בסייבר' בבית הספר למקצועות המחשב, המכשיר חיילים לתפקיד זה בכלל זרועות צה"ל. "כדי להגיע למטרה היינו צריכים למצוא את החולשות של הארגון ולנצל אותן – וככה אנחנו יודעים להסביר לו איפה הוא צריך לחזק את ההגנה שלו. זה חשוב וזה בבסיס התפקיד שלנו – כדי להגן אתה צריך להיכנס לראש של תוקף", מסביר סמל ע', אחד מחיילי הקבוצה המנצחת.


 

"הסייבר - מערכה לכל דבר"

בין מבקרי התחרות נמנה גם ראש מטה הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה. "לא קיימת פלטפורמה כזו באף מקום בארץ. באנו כדי לחשוב עם הצבא איך אנחנו לוקחים תחרות מהסוג הזה לחברות אחרות במגזר האזרחי שעוסקות בהגנה קיברנטית, ואפילו למסגרות חינוך לנוער בתחום הסייבר", סיפר. מעבר להנאה שבתחרות ובשבירת השגרה, רואים במחלקת ההגנה בסייבר חשיבות מיוחדת בהעלאת הכשירות המבצעית לחיילי ההגנה הקיברנטית. "המגנים נמצאים כל הזמן ביחידות שלהם ולא תמיד נתקפים – השגרה שלהם היא סיזיפית והרבה פעמים הם עסוקים בעיקר בלחפש את התוקף. כשמחפשים כל הזמן ולא מוצאים זה שוחק ויכול להביא אפילו לחוסר עירנות", מסביר אל"ם מ', ראש מחלקת ההגנה בסייבר. "לכן החלטנו להכניס אותם למתח מבצעי- להמחיש להם איך זה לעבוד בלחץ של זמן ובאי ודאות. בשביל להגן טוב הם צריכים להבין איך התוקף חושב, ואת זה לומדים לא מלקרוא ספרות מקצוע אלא לעשות התנסות מעשית בתור תוקף. כך אתה מבין אילו חולשות שלך האויב יוכל לנצל", הוא מחדד. לתוקף הקיברנטי, הוא מסביר, מספיקה נקודה חלשה אחת ברשת כדי לחדור אליה, אולם המגנים לא יודעים מאיפה יגיע התוקף. לכן שואפים במחלקת ההגנה בסייבר לחזק את ההכשרות בנושא בכלל צה"ל, גם בקורסים שאינם עוסקים בנושא באופן ישיר. " אם בשדה הקרב קצין קשר או מפעיל אמל"ח תקשובי ידעו לזהות שהתקלה שהם מתמודדים איתה היא אירוע סייבר, הם ידעו להיזהר וידעו איך להתמודד ועם מי לדבר. בנוסף, בקורסים הטכנולוגיים של פיתוח תוכנה אנחנו מלמדים את החניכים לפתח מערכות עם כמה שפחות חולשות שהתוקפים יוכלו לנצל", הוא מסביר. "השינוי העיקרי בשנתיים האחרונות הוא שעד עתה עסקנו בסייבר בתחומי ההגנה והמניעה, באופן פאסיבי, בעוד שהיום אנחנו מתייחסים למאמץ הסייבר כמערכה לכל דבר, כמו המערכה היבשתית הימית או האווירית".

 
הדפסשלח לחברצור קשר
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
סרטון העמותה
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
מפגשי טכנולוגיה בשלישי
דלג על Banners
Banners
70 שנה למדינה 70 שנה לחיל הקשר והתקשוב אירועים ותערוכת
עבור לתוכן העמוד